Strona główna / Home | Kontakt | Forum | Download | Polskie wydawnictwa | HanafudaWelcome: !
 

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie: Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza
Niusy

Tydzień temu napisałem o wystawie w Krakowie, której tematem przewodnim będzie kobieta (czytaj więcej na Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie: ONNA – piękno, siła, ekstaza), a tu zapowiedź o kolejnej wystawie poświęconej japońskiej sztuce. Warszawskie Muzeum Narodowe w dniach od 25 lutego (sobota) do 7 maja (niedziela) zaprasza zwiedzających na wystawę Japońskich drzeworytów ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza. Poniżej opis ze strony muzeum.

Wyjątkowa w skali europejskiej prezentacja pierwszych wydań najsłynniejszych prac graficznych najwybitniejszych  japońskich artystów ukiyo-e – Toshusai Sharaku, Kitagawy Utamaro i Ando Hiroshige. Wybrane  grafiki  tworzą barwną panoramę życia w dawnej Japonii, ukazując  krajobrazy dwóch  głównych szlaków komunikacyjnych łączących Edo z Kioto (cykle „Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tokaido”, „Sześćdziesiąt dziewięć stacji na gościńcu Kisokaido”) oraz pejzaże  Edo (cykl „Sto widoków Edo”) i podobizny jego mieszkańców – portrety aktorów kabuki, wizerunki pięknych dziewcząt.

Tytuł ekspozycji – „Podróż do Edo”– sugestywnie oddaje zamierzenia organizatorów, którzy chcą udostępnić szerokiej publiczności arcydzieła z prywatnego zbioru o randze międzynarodowej a jednocześnie zabrać w fascynującą podróż po Japonii późnych lat osiemnastego i pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, w historiografii zwanych epoką Edo (1600–1858)...


Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie: ONNA – piękno, siła, ekstaza
Niusy

Nie ma odpornych na kobiece piękno i jej wrażliwość. „Onna” (jp. 女, pol. kobieta) to temat ponadczasowy, ale w zależności od czasów i miejsca inaczej omawiany. Od 14 lutego (wtorek) do 3 maja (środa) w gmachu głównym krakowskiego Muzeum Narodowego przy alei 3 maja 1 wystawione zostaną japońskie drzeworyty i malowidła ukazujące, jak postrzegano kobietę w okresie Edo. Będzie to pierwszy wernisaż tego typu w Polsce. 

Po raz pierwszy w historii polskiego wystawiennictwa, na wystawie „ONNA – piękno, siła, ekstaza. Drzeworyty i malarstwo japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie” zaprezentujemy impresje ze świata japońskiej kobiety, której wizerunki, odsłaniają wyjątkowe kulisy Przepływającego Świata, a w tym – również intymnych scen za parawanem.

Poniżej część opisu ze strony muzeum.

Obrazy ilustrujące ten świat – zwane ukiyo-e – nawiązywały do poczucia ulotności i przemijania stanowiącego esencję okresu Edo (1603–1868). Był to czas, kiedy po wieloletnich bratobójczych walkach Japonia została zjednoczona i zapanował pokój, a stolica kraju przeniesiona została z Kioto do Edo – dzisiejszego Tokio. 

Piękno, o jakim opowiadamy za pośrednictwem wystawy, to opowieść o kobiecie, jej wdzięku, emocjach, ekstazie, uniesieniach. To portret piękna nieprzemijającego. To także barwny komentarz do ideału urody, fryzury i mody. Jednocześnie bardzo ważna część narracji dotyka różnych odcieni kobiecej siły – od ujarzmiania narowistego konia aż po charyzmatyczną moc wojowniczek prowadzących atak wojska na polu bitwy...


Zaklinacz Robaków odcinek 11
Anime

Co jesteśmy w stanie zrobić, aby nasze pragnienie ziściło się? Jak długo można żyć w świadomości uczynionej zbrodni? Jak potoczy się życie, gdy na naszej drodze staje starsza wersja nas samych?

Jedenasty odcinek „Mushishi - zaklinacz Robaków” dostępny do pobrania (kliknij).


Plany wydawnicze polskich wydawnictw 2017 [AKTUALIZACJA]
Polskie wydania

Wszystkiego dobrego w nowym roku! Ospale, ale z ambicją rozpoczynamy... No właśnie, który mamy rok? Kalendarz bizantyjski wskazuje na 7526 rok, rzymski na 2770, japoński na 2677, a koptyjski na 1734. Przyjmijmy jednak, że to 2017, bo zaraz wszyscy oszalejemy, a wydawcy mang na pewno. Poniżej coroczna rozpiska przybliżająca tegoroczne wydania japońskiego komiksu (kolejność wydawnictw alfabetyczna):

Dango http://wydawnictwo-dango.pl

Dango specjalizuje się w niszowym, ale popularnym gatunku yaoi oraz yuri. Chodzi oczywiście o ukazanie bardzo bliskich relacji osób tej samej płci. W tym roku wydawnictwo pochwali się na pewno trzema nowymi seriami.

LUTY

  • Kimi Koi Limit (Granica twojej miłości) tom 1 NOWOŚĆ
  • Slow Starter tom 1 NOWOŚĆ

KWIECIEŃ

  • Hidamari ga Kikoeru ~Kofukuron~ (Usłyszeć ciepło słońca ~Teoria szczęścia~) tom 1 NOWOŚĆ

 

Hanami http://wydawnictwo.hanami.pl

Hanami jak zwykle wydaje w swoim tempie. Jednakże to nie problem. Mają bardzo dobre tytuły, szkoda tylko, że jeden z nich, który dla mnie jest wybitny, został tak schrzaniony (czytaj: Mushishi - recenzja pierwszego tomu od Hanami). Mają jednak szansę zyskać w oczach czytelników, bo już 12 stycznia premiera Sagi Winlandzkiej.

STYCZEŃ

  • Saga Winlandzka tom 1 NOWOŚĆ

LUTY

  • Monster tom 9 KONIEC
  • Mushishi tom 8

 

J.P.F http://jpf.com.pl

Japonica Polonica Fantastica z niemałymi problemami przebrnęła przez zeszły rok, za to w obecny wejdą z kopyta. Na pewno wydawnictwo oprócz kontynuacji bieżących serii uraczy nas nowymi tytułami. Osobiście z niecierpliwością wyczekuję trzeciego tomu „Driftersów”.

STYCZEŃ

  • Berserk tom 11
  • Wzgórze Apolla tom 8
  • Blame tom 3 (miękka oprawa)
  • Naruto - Tajemna historia Sakury light novel NOWOŚĆ

Kukuryku! Wschodzi 2017 rok!
Takie tam

Rok 2017 - rok koguta

To się znowu dzieje! Wszystko od nowa - nowe plany, nowe obowiązki, nowe wydarzenia. Kolejne dwanaście miesięcy tułaczki. Pora głośno oznajmić, że zbliża się wielkimi krokami Nowy Rok.

Jak (prawie) co roku to czas, w którym przybliżam znaki z księżyca księżycowego, używanego w Chinach oraz nadal w Japonii.

Rok 2017 rozpocznie się 28 stycznia, a jego zwiastunem będzie pianie koguta. Nieprzypadkowo, bo ten nielot stanie się patronem nowego roku.

Zbliżający się rok koguta, zwanego też ognistym bądź czerwonym będzie szczególny dla osób, które się w nim urodzą oraz dla tych stąpających na świecie od lat: 1909, 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993 i 2005.

Szczęśliwe numery to 5, 7 oraz 8, a te pechowe: 1, 3 i 9. Sprzyjającymi kolorami będą brązowy, złoty i żółty, a unikać należy białego i zielonego.

Wg wróżbity Macieja i będzie to dobry rok dla urodzonych w roku Tygrysa, Smoka oraz Szczura i bardzo dobry dla Kogutów, Węży i Wołów. Reszta niech ma się na baczności.

A dlaczego to własnie kogut stał się jednym ze znaków zodiaku? To wyjaśnia portal ezoter.pl.

Chińska astrologia przedstawia Koguta, jako istotę posiadającą precyzję, perfekcjonizm, zaangażowanie we własne obowiązki i ekspresywność. Kogut charakteryzuje się także takimi cechami, jak entuzjazm, witalność oraz czujność. Jest symbolem przywództwa, rewolucji, budzenia się ze snu i początku dnia, jak i symbolizuje wschód słońca i pojawianie się światła.

Jego podejście do życia zachęca wszystkich, by w pełni zaangażowali się w swoje działania i pracowali w grupie. Cokolwiek jest robione, zmierza do realizacji planów i marzeń. Rok Koguta nie jest dobrym czasem do kombinowania czy leniuchowania, to czas rzetelnej, uczciwej pracy przede wszystkim w grupie, stosowanie pozytywnych zasad i niepoddawania się porażkom.

Kogut reprezentuje sfery przywódcze, to czas, w którym politycy, naukowcy czy biznesmeni zaczną działać znacznie aktywniej, jak to robili w poprzednich latach. W zależności od tego, czy zostanie użyta przez nich mądrość czy egoizm, tak potoczą się losy świata.

Energia Koguta prowokuje ludzi do snobizmu i egoizmu, jak i całkowitego braku przyjmowania krytyki. Brak zdrowego rozsądku, zahamowań i miłości może skierować politykę światową do zniszczenia obecnego świata.

Żywioł ognia może być niebezpieczny, jeżeli znajdzie się w działaniu człowieka dużo egoizmu, brak zdrowego rozsądku, jak i brak miłości do innego człowieka. Ognisty Kogut charakteryzuje się odwagą, śmiałością i nieustępliwością, jak i przewiduje możliwość zbudowania pozytywnych więzi między ludźmi i narodami, tolerancji i wolności.

Kogut jest symbolem płodności. Dlatego osoby, które do tej pory nie mogły mieć dzieci, w roku Koguta mają większe energetyczne szanse na zajście w ciążę.

Także tak. To będzie ciekawe 365 dni. Zwłaszcza dla tych, co wierzą w wróżby.

Życzę Wszystkim optymizmu, wytrwałości i wiarę we własne możliwości. Dbajcie o rozwój fizyczny i umysłowy. Częściej odkładacie telefony, tablety i komputery. Niech to będzie udany, pełny dobrych zmian rok dla Was i Waszych bliskich. Otwierajta szampony! Będzie się działo!


Wstrząs we wschodnich prefekturach
Niusy

Półtorej godziny temu we wschodniej części Japonii mieszkańcy odczuli wstrząs, który wyniósł 6,3 stopnia magnitudy.

Na tę chwilę nie ma informacji o ofiarach czy większych stratach. Wstrząs zarejestrowano o 21:38 czasu lokalnego (13:38 czasu polskiego).

Ognisko miało miejsce 10 kilometrów w głąb ziemi w Ibaraki. Wstrząs był odczuwalny także w prefekturach Miyagi, Fukushima, Yamagata, Tochigi, Gunma, Saitama Chiba i w Tokio.

Japońska Agencja Meteorologiczna na tę chwilę wyklucza możliwe tsunami, ale nie ma pewności czy i o jakiej sile pojawią się wstrząsy wtórne.


Historyczne spotkanie panów Abe i Obamy w Pearl Harbor [WIDEO]
Niusy

Ustępujący prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oraz premier Japonii Shizo Abe spotkali się we wtorek na Hawajach w Pearl Harbor. Panowie oddali hołd ofiarom japońskiej inwazji na Amerykę, która miała miejsce siódmego grudnia 1941 roku.

Prezydent złożył wieniec pod pomnikiem USS Arizony - pancernika, na pokładzie którego zginęło 1102 żołnierzy. Premier Abe wyraził żal, ale nie użył słowa przepraszam”.

Była to pierwsza po II Wojnie Światowej i historyczna, wspólna wizyta amerykańskiego prezydenta i japońskiego premiera.

Wizyta była podsumowaniem mijającej kadencji Baracka Obamy w stosunkach amerykańsko-japońskich. Panowie podkreślili, że niezbędna jest dalsza, wspólna droga obu krajów, nad którą mocno pracowano przez ostatnie cztery lata. Sojusz, jaki wytworzono, to gwarancja bezpieczeństwa - zapewniali. Chodzi oczywiście o nuklearne zapędy Korei Północnej i rosnącą w siłę militarną Chiny...


Papierem toaletowym po telefonie
Niusy

Zachowując higienę ciała czy sprzątając pomieszczenia i urządzenia, z których korzystamy, minimalizujemy negatywne skutki kontaktu z alergenami, bakteriami czy wirusami.

Świeżo przybyli turyści często lądują na porcie lotniskowym w Naricie w stolicy Japonii - Tokio. W zeszłym tygodniu pojawiła się reklama Docomo, operatora publicznego Wi-Fi. I nie byłoby w filmie nic nadzwyczajnego, gdyby nie wątek o nowym „pomocniku”.

Korzystanie z ubikacji to rzecz tak naturalna, że aż rzadko się o niej mówi. Tymczasem nie znając azjatyckiej kultury, możemy zdziwić się przy próbie korzystania z niej. W stylu zachodnim to powszechne „zasiąść na tronie”, ale w Azji to raczej przykucnięcie (jak to ostatnio się pisze - „słowiański przykuc”).

W toalecie nie tylko człowiek się brudzi, ale przede wszystkim jego furtka na świat - telefon. W wspomnianym klipie reklamowym oprócz azjatyckich technik ludzkiego „po” z papierem toaletowym, jest też coś dla ekranów „smartfonów”...

Nim przejdziecie dalej, życzę Wam wesołych, rodzinnych Świąt Bożego narodzenia. Żebyście cało dotarli do domu i usiedli w komplecie do stołu. Niech nie tylko prezenty, ale każda chwila z rodziną i bliskimi sprawi, że uśmiech przyozdobi Wasze twarze. Wesołych Świąt!


Japońska latarnia w mroźniej Pradze
Takie tam

Jakiś czas temu wróciłem z krótkiej wyprawy po czeskiej Pradze. Miasta niewątpliwie urokliwego, mieszającego kulturę nie tylko za sprawą turystów, a ci byli dosłownie zewsząd, ale również atrakcji, jakie czekają na zwiedzających.

W pałacu Kinskich, obok dawnej pasmanterii pana Hermana Kafki, ojca słynnego literata Franca, stała masywna, wysoka na 260 cm, pokryta patyną latarnia. Osamotniona oznaka orientu wśród staroeuropejskiego romantyzmu. Brązowa, z pierwszej połowy XIX wieku, a więc z epoki Edo.

Takie okazy stały przed japońskimi świątyniami i na dziecińcach. Latarnia składa się z następujących części...


Japońscy politycy założyli brzuchy imitujące ciażę
Niusy

Japońscy politycy założyli na siebie 7-kilogramowe brzuchy imitujące ciążę, aby zmusić mężczyzn do pomagania swoim żonom przy wypełnianiu prac domowych, przekazuje agencja Reutera.

Według danych agencji, na nagraniu „Gubernator – kobieta w ciąży” trzej gubernatorzy południowo-zachodnich prefektur Japonii zakładają na siebie specjalne kamizelki, imitujące brzuch kobiety w siódmym miesiącu ciąży. Następnie w rytm muzyki wchodzą i schodzą po schodach, próbują wcisnąć się do samochodu, albo się schylić. Jeden próbuje podciągnąć sobie skarpetki, ale mu się to nie udaje, innemu ktoś ustępuje miejsce w autobusie.

W rowinięciu nagranie spotu kampanii...


„Ghost in the Shell” - pierwsze zwiastuny przyszłorocznego filmu
Niusy

Planowany na 31 marca film będący amerykańską adaptacją mangi pana Masamunego Shirowa „Ghost in the Shell” doczekał się w końcu zwiastunów. Te w ciekawej formie zaprezentowali twórcy. Studio Paramount Pictures upubliczniło pięć, 10-15 sekundowych zwiastunów w sieci. Poniżej playlista...

Strona 1 z 51 1 2 3 4 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Twój głos
Nawigacja
K7, czyli...
Kontakt
Jakieś pytania?
Forum
Download
Artykuły
Polskie wydawnictwa
Hanafuda
Grafiki
Projekty
manga
bullet Blame!²
bullet Drifters
bullet Heavy Mecha Blues
bullet HnNKn: Watanagashi-hen
bullet Hyakko
bullet Judge
bullet Loop
bullet Oton
bullet Personant
bullet Shinigami Trilogy
bullet Sidooh
bullet Summer Wars

anime
bullet Chiruri
bullet Chumon no Oi Ryouriten
bullet Dragon Half
bullet Exaella
bullet Fullmetal Panic? Fumoffu
bullet Hana no Ko LunLun
bullet Hen Semi OAD
bullet Inferno Cop
bullet Kino no Tabi
bullet La Maison en Petits Cubes
bullet Mushishi
bullet Nanami Madobe: W7
bullet O-Parts: OMAN
bullet Sakigake!! Cromartie Koko
bullet Shingetsutan Tsukihime
bullet Usagi Drop
bullet Witch Hunter Robin
bullet Yasashii Lion
Ostatnie Artykuły
Drifters - tom pierw...
Recenzja podręcznika...
Amsal - koreański za...
Mushishi - recenzja ...
Otoshidama - na dobr...
Shoutbox
Zobacz też:
Anime Strony Jinja Temple
Anime wiki Kyaa
Ningyo Blady Stefan Scans
Poznaj kulturę gejsz BlackButler
Blog Aiko Word Benkyo.pl
Sakura Nikushimi
Anime no Sekai

Zainteresowani wymianą?
Kliknij i wyślij mi maila!
 
Copyright © 2009-2017 K7.ubf.pl, All Rights Reserved

2316337 Unikalnych wizyt

Engine: PHP-Fusion © 2006
B-Pos designed by Fusion-Themes

 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie